• Comenius

• Záverečné stretnutie projektových partnerov v Nemecku

• Comenius – multilaterálne partnerstvá

„Women of the World, Wonders of the World“

Záverečné stretnutie projektových partnerov v Nemecku

V dňoch 02.06.-06.06.2014 sa v rámci multilaterálneho projektu Comenius konalo záverečné stretnutie partnerov v Nemecku, v meste Pforzheim.

Za našu školu sa stretnutia zúčastnili:

MVDr. Ladislav Mucha – riaditeľ školy

Ing. Anna Marcaníková – koordinátorka projektu

PhDr. Jarmila Džupinová – členka Comenius tímu

Cieľom  záverečného stretnutia bola prezentácia finálneho produktu -  spoločnej knihy „Women of Wonder“  a CD „Women of the World“,  v ktorom je  fotograficky spracovaný priebeh našej spoločnej práce na projekte, ako aj zhodnotenie práce a jej prínosu pre partnerov a partnerské školy.

02.06.2014 sme v neskorých hodinách pricestovali do Pforzheimu, kde na nás čakali koordinátorky oboch nemeckých partnerských škôl. Po krátkom privítaní sme sa ubytovali.

03.06.2014 sme navštívili obe partnerské školy: Ottersteinschule a Bohrainschule. Po slávnostnom privítaní pánom riaditeľom Dauenhaeurom sme sa zúčastnili prehliadky školy- Ottersteinschule. Mali sme možnosť nahliadnuť nielen do jednotlivých tried, ale aj do odborných učební, riaditeľne a zborovne. Po prehliadke nás čakalo  občerstvenie v jednej z tried školy. Následne sme sa pešo presunuli do Bohrainschule. Tam sme boli slávnostne privítaní pani riaditeľkou a koordinátorka projektu nás sprevádzala po škole. Mali sme možnosť zúčastniť sa vyučovacieho procesu, kde nás veľmi nadchla práci s deťmi a so psíkom na hodine nemeckého jazyka. Nahliadli sme do pracovných dielní, počítačovej učebne, kuchyne a pani učiteľky nám vysvetlili priebeh vyučovania na tejto škole. Bolo to pre nás veľkým prínosom, pretože sme si navzájom vymenili bohaté pedagogické skúsenosti a zároveň sme sa oboznámili so školským systémom v Nemecku. Na záver prehliadky nás čakal obed, na ktorom sa podieľali žiaci a učitelia z Poľska. Naučili nás pripraviť nemeckú špecialitu – Käsespätzle.

Poobede sme mali voľný program a o 17.00 hodine sa konal slávnostný program za účasti predstaviteľov mesta, učiteľov, rodičov a žiakov oboch škôl. Na tejto slávnosti kolegyňa Ing.Marcaníková  odprezentovala náš výsledný produkt – CD o všetkých projektových stretnutiach v rámci projektu Comenius. Po slávnosti nás čakali bohato prestreté stoly a prípitok. Na záver dňa sme sa s pánom riaditeľom Dauenhauerom zúčastnili večernej prehliadky mesta Pforzheim.  Mesto Pforzheim je multikultúrne mesto, žije tu viac ako 47 % cudzincov, ale ľudia sa tu navzájom rešpektujú

04.06.2014 sme navštívili malebné mestečko Vaihingen, ktoré leží len 20 km od Pforzheimu. Sprievodkyňa nás zasvätila do tajov tohto mestečka, ukázala nám najvýznamnejšie pamiatky a kostoly. Po prehliadke sme mali možnosť sa sami túlať  ulicami tohto mestečka  a poobede sme navštívili múzeum sladkostí/cukríkov. Po návrate sme mali voľný program.

Slovenský Comenius tím bol pozvaný pánom riaditeľom Dauenhauerom na súkromnú večeru domov, kde sme mali možnosť nahliadnuť do ich súkromia a porovnať možnosti bývania na Slovensku a v Nemecku. Táto súkromná návšteva zanechala v našich srdciach veľký dojem a na záver každý z nás bol obdarovaný malým darčekom.

05.06.2014 sme sa zúčastnili prehliadky turisticky najvyhľadávanejšieho mesta Heidelberg. Toto mesto nás očarilo nielen zrúcaninou zámku, ale aj malebnými uličkami, kostolmi, radnicou a aj najstaršou univerzitou na území dnešného Nemecka. Získali sme nové poznatky nielen z histórie, ale aj zo súčasnosti tohto kúzelného mesta.

Vo večerných hodinách sme sa vrátili do hotela o 20.00 nás čakala večera v typicky nemeckej reštaurácii, kde sme mohli vidieť čašníčky v krojoch a ochutnať nemecké špeciality.

Na záver tohto krásneho multikultúrneho večera sme sa navzájom rozlúčili s pevným odhodlaním zostať v kontakte, aj keď naša spoločná práca na projekte sa skončila.

06.06.2014 – návrat na Slovensko.

Košice 11.06.2014

PhDr. Jarmila Džupinová a Ing. Anna Marcaníková